Implanty Chorzów

udza powszechny strach u wielu osób. Jeszcze jak słyszą słowo wyrywanie, nie jeden albo ucieka prosto z fotela dentystycznego, albo nie zamierza się wcale tam wybrać. Robi to dopiero, jak ból zęba osiągnie swoje apogeum i jest on

Dodane: 13-02-2020 12:13
Implanty Chorzów Implanty Chorzów

Nikt z pewnością nie lubi chodzić po lekarzach, jak to się popularnie mówi. Najbardziej znienawidzonym jednak fachowcem w dziedzinie medycyny jest niewątpliwie Stomatolog. Słowo to wzbudza powszechny strach u wielu osób. Jeszcze jak słyszą słowo wyrywanie, nie jeden albo ucieka prosto z fotela dentystycznego, albo nie zamierza się wcale tam wybrać. Robi to dopiero, jak ból zęba osiągnie swoje apogeum i jest on na tyle silny, że nogi same podążają w kierunku najbliższego gabinetu stomatologicznego. Dentysta, ani gabinet dentystyczny nie są tacy straszni, jak mogłoby się wydawać. W dobie dzisiejszych technologii są metody pozwalające na bezbolesne usuwanie zębów. To nie to, co w latach ubiegłego wieku, że nie było dostępnych wielu rozwiązań. Zmieniła się także obsługa. jeżeli więc masz problem, a jest on już na tyle poważny, że wymaga interwencji lekarskiej, to nie ma na co czekać. Trzeba udać się do dentysty i szybko pozbyć się niewygodnej dla nas sytuacji. Odwagi lub jak też mówią żołnierze do boju.

Czym różni się dentysta od stomatologa? Obydwaj prowadzą gabinet dentystyczny. Dla wielu z nas jest to ta sama osoba, zajmująca się tymi samymi rzeczami. Jednak nie oznaczają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od niedawna tak jest też w Polsce. Różnica również jest w nazwach - dentysta pochodzi od słowa - Dens - co oznacza ząb, a stomatolog - od słowa stoma oznacza usta a logos - nauka. I chociaż przyjęło się, że stomatolog i dentysta nie zajmują się tym samym - często jest to mylne spostrzeżenie. Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł. Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby. Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne. Zawód lekarza dentysty i stomatologa nie należy do łatwych i również zdobywanie kwalifikacji może utrudniać chociażby ilość osób, które chcą się dostać na te studia.

Jeśli wizyta u dentysty cały czas kojarzy ci się z czymś przykrym, rozważ zmianę gabinetu, do którego chodzisz. Bardzo wiele stomatologów wykorzystuje stare metody leczenia, podczas gdy te nowoczesne gwarantują większy komfort i praktycznie bezbolesne zabiegi. Nie musisz być przywiązany do jednego miejsca. Jak wybrać najlepszy gabinet dentystyczny? Przede wszystkim warto przyjrzeć się ofercie zabiegów. Jeśli jest ich dużo a stomatolog oferuje wykonanie zabiegów różnymi metodami, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, także pod mikroskopem - warto zwrócić na niego uwagę. Można także zapoznać się z certyfikatami i dyplomami, które zdobył dentysta. Ciągłe kształcenie się jest kluczowe, jeśli chce się pracować na najwyższym poziomie, dlatego warto sprawdzić przygotowanie lekarza, jeśli oczekujesz najwyższych standardów. Poza tym oczywiście warto porozmawiać z lekarzem. Wrażenie, jakie robi jest bardzo istotne. W końcu musisz mieć do niego naprawdę duże zaufanie. Jeśli tylko coś ci nie odpowiada, nie musisz korzystać z jego usług.

Nawet jeśli gabinet dentystyczny przerażał cię dosłownie od zawsze, nie oznacza to jeszcze, że rozwinęła się u ciebie dentofobia. Nie jest ona bowiem zwykłym lękiem. To zaburzenie psychiczne, takie samo jak każda inna fobia, które charakteryzuje się nasilonymi i zintensyfikowanymi objawami oraz często wymaga leczenia. Jak możesz rozpoznać u siebie taką przypadłość? Zwróć po prostu uwagę na swoje myśli, zachowanie i reakcje ciała, gdy następnym razem odwiedzisz dentystę. Objawy w dentofobii nie przypominają bowiem zwykłego strachu. W tej chorobie dentysta staje się dla ciebie kimś na miarę potwora z najstraszniejszych snów, na którego sam widok twoje ciało reaguje tak, jak gdyby zaraz miało stanąć do walki. Oddech przyspiesza. Nieraz jest tak szybki, że dosłownie nie możesz złapać tchu. Serce bije jak szalone, nogi zaczynają drżeć, a ty myślisz wyłącznie o ucieczce. Jeżeli stomatolog doprowadza się do tego rodzaju objawów, możesz stwierdzić, że rzeczywiście cierpisz na dentofobię, czyli poważny lęk przed dentystą.

Odwiedzanie stomatologa powinno się odbywać przynajmniej raz w roku - i to w zasadzie u ludzi nie cierpiących na żadne dentystyczne schorzenia. Oczywiste jest jednak, że człowiek udaje się do takiego specjalisty dopiero w momencie, w którym czuje, że ma problem i musi go jak najszybciej naprawić. Dentysta oczywiście zajmie się problemem, a gabinet dentystyczny będzie otwarty na nasze kolejne wizyty, jednakże dużo prościej by było, gdybyśmy po prostu pamiętali o swoim zdrowiu regularnie, a nie tylko od święta. Dobrze jest kontrolować swoje uzębienie, bo zęby stałe są niezwykle cenne, a czym jesteśmy starsi, tym bardziej narażamy się na ich degradację, a co za tym idzie, wymianę na sztuczne. Niezwykle ważna jest też codzienne higiena uzębienia, a bez konsekwencji w działaniu raczej nie mamy szans na bycie wolnym od ubytków uzębienia, bez którego człowiek nie da sobie rady w codziennym funkcjonowaniu. Poza wszystkim, ubytki bolą, a kiedy ząb okaże się poważnie chory, to my też zdecydowanie tacy będziemy.


© 2019 http://paragliders.lebork.pl/