Powierzenie opieki nad babcią czy dziadkiem

obra.Opieka nad seniorem w praktyceOpieka nad osobą starszą to spore wyzwanie i na pewno trzeba mieć do tego dryg, oraz morze cierpliwości. Jest to trudne i wymagające zajęcie, ponieważ z seniorem jak z dzieckiem, tylko takim więk

Dodane: 22-05-2016 02:05
Powierzenie opieki nad babcią czy dziadkiem Rodzina nie zawsze mają czas, aby zająć się starszym dziadkiem, dlatego dobrze jest pomyśleć o miejscach typu . Opieka oraz dobre nastawienie personelu w większości z nich jest dobra.

Opieka nad seniorem w praktyce

Opieka nad osobą starszą to spore wyzwanie i na pewno trzeba mieć do tego dryg, oraz morze cierpliwości. Jest to trudne i wymagające zajęcie, ponieważ z seniorem jak z dzieckiem, tylko takim większym i bardziej marudnym. Dlatego też nie każdy może i nie każdy powinien zajmować się starszą osobą.

Prywatne wizyty opiekunek mogą być dość drogie, jednak czasami nie mamy innego wyjścia i jako rodzina musimy zapewnić naszej babci, czy dziadkowi jak najlepszą opiekę. Sporo takich opiekunek posiada jeszcze wykształcenie pielęgniarskie i to właśnie takiej osoby powinniśmy szukać. Oprócz tego warto zapytać samego zainteresowanego, czy dana opieka mu odpowiada, czy nie.


Samodzielna opieka nad seniorami

Kiedy samodzielne zajmujemy się starsza osobą to dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę z tego, ze to bardzo wymagające zajęcie. Bardzo dużo zależy od stanu zdrowia naszego seniora, jednak w każdym stopniu taka opieka pochłania bardzo dużo czasu i energii. Jeżeli pracujesz zawodowo to prawdopodobnie nie będziesz w stanie zapewnić swojemu krewnemu wystarczająco dużo czasu i uwagi.

Sprawy komplikują się bardziej, kiedy taka starsza osoba ma jakieś problemy zdrowotne. Wtedy poza pilnowaniem i pielęgnacją musimy też pilnować leków oraz w razie potrzeby szybko zareagować i zadzwonić po pomoc. Jest to zdecydowanie zajęcie na cały etat, a nawet dwa.


Początki pielęgniarstwa w Polsce

W Polsce pierwsze szpitale lokalizowane były przy zakonach. W XI-XII wieku działało tu większość zakonów funkcjonujących w Europie.

W 1609 r. sprowadzono bonifratrów, a w 1651 r. królowa Maria Ludwika doprowadziła do przyjazdu do Krakowa sióstr ze Zgromadzenia Szarytek. Z czasem prowadziły one działalność pielęgniarską prawie we wszystkich szpitalach w mieście. Należy również zaznaczyć, że nie podejmowały one opieki w nocy.

W drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku polskie pielęgniarstwo przeżywało kryzys. Pod wpływem krytyki zaczęto organizować pierwsze szkolenia dla dozorców.

W 1895 r. powstała pierwsza w Polsce szkoła pielęgniarstwa, Lwowska Szkoła Pielęgniarstwa, i funkcjonowała do rozpoczęcia I wojny światowej. Utworzono ją we Lwowie przy Szpitalu Powszechnym. Szkoła do 1937 nie miała pełnych praw, prowadziła głównie kursy tylko dla zakonnic dla potrzeb szpitali a jej status i znaczenie dla rozwoju pielęgniarstwa są do tej pory niejasne

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pielęgniarstwo



© 2019 http://paragliders.lebork.pl/