Pojęcie stomatologii mikroskopowej oznacza nie mniej, nie więcej jak leczenie z użyciem mikroskopu. Pozwala to na precyzyjne wykonanie zabiegu, zwłaszcza przy leczeniu kanałowym. Usługa leczenia za pomocą stomatologii mikroskopowej jest oferowana przez profesjonalnych stomatologów, którzy posiadają do tego odpowiedni sprzęt. Dzięki użyciu mikroskopu przy zabiegu, stomatolog może obserwować ząb pacjenta w znacznym powiększeniu, co pozwala na rozwiązanie wielu problemów. Leczenie kanałowe zębów przy wykorzystaniu stomatologii mikroskopowej pozwala na większą precyzję i umożliwia oszczędne zarządzenie tkankami, co później przekłada się większą wytrzymałość zęba. Ponadto praca z użyciem mikroskopu daje możliwość lepszej oceny kondycji leczonego zęba, pozwala także na leczenie bardziej skomplikowanych przypadków. Głównym zastosowaniem stomatologii mikroskopowej jest leczenie kanałowe, które wymaga dokładności oraz precyzji, więc dzięki powiększeniu przez mikroskop przeprowadzany zabieg ma większe szanse powodzenia.
Na pewno miałeś już w swoim życiu do czynienia z nieodpowiedzialnymi, wręcz nienadającymi się do wykonywania swojego zawodu dentystami. Doskonale pamiętasz przebieg przeprowadzanych u nich zabiegów. Nie był on ani trochę właściwy, ponieważ niejednokrotnie ten "zły" dentysta usiłował cię wręcz zmusić do pewnych działań, nieraz krytykując twoje lęki i obawy. Na szczęście wizyty stomatologiczne nie muszą tak zawsze wyglądać. W branży stomatologicznej spokojnie natkniesz się też na takich lekarzy, którzy działają z powołania i potrafią się wykazać sporymi pokładami empatii. A to zupełnie normalne, że gdy wchodzi do gabinetu, niemalże natychmiastowo zaczynasz odczuwać stres. Nigdy nie wiesz, co cię czeka. Gabinet dentystyczny sam w sobie potrafi wywołać lęk, bo jest aż nazbyt sterylny i przesadnie biały, a każdy element jego wyposażenia kojarzy się z bólem i nieprzyjemnościami. Dobry stomatolog będzie jednak w stanie przeprowadzić cię na spokojnie nawet przez skomplikowany zabieg. Takiej osobie od razu zaufasz.
Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u stomatologów. Warto więc przyjrzeć się czym próchnica jest, w jaki sposób powstaje i co ją wywołuje. Próchnica zębów jest niczym innym, jak chorobą zakaźną, wywołaną przez określone bakterie, atakującą tkanki twarde zęba. Objawem próchnicy jest demineralizacja substancji nieorganicznych, a następnie proteoliza substancji organicznych z powodu działania kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów z zewnątrz. Sam opis brzmi dość skomplikowanie, ale polega to na tworzeniu się ubytków w zębie w skutek działania bakterii. Przyczynami powstawania próchnicy są aż cztery czynniki, które muszą wystąpić jednocześnie, a są nimi bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Każdy z tych czynników jest konieczny do powstania próchnicy. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem próchnicy zębów jest stomatologia zachowawcza, w której skład wchodzi endodoncja. Natomiast inny dział stomatologii, jakim jest profilaktyka, zajmuje się zapobieganiem powstawania próchnicy.
Kto z nas nie chciałby posiadać pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu? Aby posiadać białe, zdrowe zęby należy o nie odpowiednio zadbać, zdarza się jednak, że sama higiena nie wystarczy, żeby cieszyć się idealnie białymi zębami. Ludzie różnią się od siebie genetycznie, więc niektórzy mają naturalnie bielszy odcień zębów, podczas gdy inni nie mają tego szczęścia. Wybielanie zębów jest jedną z najczęściej oferowanych usług z zakresu stomatologii estetycznej. Istnieje też wiele środków wybielających, takich jak różnego rodzaju pasty do zębów przeznaczone do stosowania w domu. Najlepszy rezultat dają jednak specjalne zabiegi przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym. Środki wybielające dostępne w drogeriach mają głównie na celu podtrzymanie efektu wybielania przez dentystę. Istnieją dwie podstawowe metody wybielania - wybielanie nakładkowe oraz wybielanie gabinetowe. Jeśli więc zależy nam na bielszych zębach, powinniśmy się udać do gabinetu stomatologicznego, który oferuje wykonanie zabiegów wybielających.
Próchnica, a może konieczność wykonania protezy zębowej? W takich przypadkach trzeba odwiedzić gabinet dentystyczny. Czy lepiej wybrać się do dentysty na NFZ, a może prywatnie? Narodowy Fundusz Zdrowia pozwala osobom ubezpieczonym na korzystanie z leczenia stomatologicznego we współpracujących z NFZ gabinetach. Dentysta wykonuje wtedy procedury nieodpłatnie. Niestety, głównym minusem jest mocno zawężony koszyk świadczeń i niższa jakość stosowanych materiałów. Przykładowo, na NFZ nie można wyleczyć kanałowo tylnych zębów przedtrzonowych i trzonowych. Także nie wykonamy nowocześniejszych protez. Natomiast prywatny stomatolog może zaproponować pacjentom znacznie szerszą gamę usług. Stosowane przez niego nowoczesne narzędzia i materiały także zapewniają lepsze efekty leczenia. Dodatkowym plusem jest brak długich kolejek do skorzystania z usług. Głównym minusem prywatnego leczenia stomatologicznego są koszty. W gabinecie trzeba będzie zostawić od kilkuset do nawet paru tysięcy złotych zależnie od procedury.